Въпрос за картографиране

на геодезическа тематика.
kraskata
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Апр 20, 2010 4:36 pm

Въпрос за картографиране

Мнение от kraskata »

Здравейте :) Къде случайно къде не ми се падна да правя дипломна работа на тема "Търсене на маршрут по карта" като разбира се се използва GPS Hardware. Стъпка по стъпка съм си конспектирал нещата, но най-важното за момента ми бяга.
Да приемем, че приложението ще се използва (симулира работа) в столичен квартал. Въпросът е как да представя GPS координатите в/у картата, тоест каква проекция да използвам. Четох разни неща ( нямам нищо общо с геодезията и картографирането ) и стигнах до извода, че може би мога да приема пресечната точна на екватора с гринуичкия меридиан за 0 и да изчислявам отстоянието от нея на разни точки по картата (в километри) - най - вероятно греша :). Та какъв би бил вашият съвет относно картата и представянето на гпс координатите към нея.
Благодаря предварително.

kmh
Мнения: 62
Регистриран на: Чет Яну 22, 2009 12:46 pm

Мнение от kmh »


kraskata
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Апр 20, 2010 4:36 pm

Мнение от kraskata »

Много благодаря :) Според мен най-лесно ще да е да работя в UTM проекция. Сега остава да взема карта на София като картинка, по няккакъв смешен начин да намеря координатите по UTM в 4те и края. След това да направя някакво отношение между пикселите на изображението и на разстоянието по UTM :)

В правилна насока ли съм :)

stoianeca
Мнения: 150
Регистриран на: Пет Фев 27, 2009 12:14 am
Обратна връзка:

Мнение от stoianeca »

Да беше си избрал някакво по-малко селце... После ше се озориш с адресите на цяла София..=)

kraskata
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Апр 20, 2010 4:36 pm

Мнение от kraskata »

stoianeca написа:Да беше си избрал някакво по-малко селце... После ше се озориш с адресите на цяла София..=)
Докато съм си вкъщи съм резнал една част от Младост - 4 (София) за да мога да тествам ( 5-6 блока, 10 тина улици и разни POI), а реално когато го направя (надявам се) и го защитавам пред комисия в ТУ (съответно ще съм разработил карта за района на ТУ) :)

В момента картата която си стъкмих.. направих следното взех координатите на 2 точки от GPS( тоест от google maps :D)и ги представих в UTM и гледах да има измемение само по Y, така определих какво разстояние в метри на какво разстояние в пиксели отговаря.

Вярно е нали ? :)

Туй като тествам на компа и не ми се виси вънка с телефона ми се ще да ползвам NMEA файл с координати има ли начин да го създам с някаква програма, но спрямо определена карта( пример: избирам си една улица по гугъл мапс и да речем се прави списък с координатите, ако се движа по нея 100 метра :)

Благодаря на всички за съдействието :)

Поздрави.

stoianeca
Мнения: 150
Регистриран на: Пет Фев 27, 2009 12:14 am
Обратна връзка:

Мнение от stoianeca »

На каква графична среда работиш, какви програми използваш?

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Мнение от g_ishkitiev »

Аз доколкото знам NMEA е протокол за комуникация между GPS приемник и друг хардуер. Според мен неможе да се генерира такъв файл от вече направени измервания, а и не виждам смисъл.
Като цяло не е трудно да разположиш едно растерно изображение в някаква проекция, после само да отчиташ координати по картата. Но твоята дипломна е "търсене на маршрут.." А това вече според мен си е доста по-трудно :), ти ли ще си правиш софтуера или само ще обясниш алгоритъма, по който действа ?
На мен поне това ми се струва много тежка дипломна :). Може ли да постнеш основните насоки за които сте се разбрали да пишеш.

kraskata
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Апр 20, 2010 4:36 pm

Мнение от kraskata »

На каква графична среда работиш, какви програми използваш?
Ами... Paint :) режа парче от картата и за 0 приемам ъгъл на кръстовище (неговите координати ги вземам от google maps) и след това ги преобразвувам в UTM и вече имам т. 0 с някакви координати по UTM (метри) след това като измеря данни от GPS-а ги конвертирам към UTM от тях изваждам координатите на т. 0 и така намирам къде по картинката е се намирам (тоест т. 0 е пиксел 0,0 на картинката, като знам че 1 метър е примерно 1 пиксел то като получа 220 метра са 220 пиксела по картинката) и така бум и го рисувам, като нещата по-скоро са че получените разлки по UTM се делят на отношение метър/пиксел на картата, а него съм сметнал уж..)
Общо взето проблема идва от това да имам точна карта, а това май няма как да направя, тоест съвсем точно да знам координатите на дадена карта(картинка) тоест т.0, а това май няма как да стане лесно.

Относно NMEA може да се експортне, но трябва с пуснат GPS да мина по маршрута. А маршрута ще е 2 вида с кола и без кола, този без кола го измислих, не е проблем. Другият ще го измисля и него надявам се. Разбира се не търсим най най най точно от всичко. Идеята е да се разработи приложението от 0 с карта и т.н. :)

Нуждата от NMEA файл е за емулатора на PocketPC на компа :) да не се налага да програмирам и за всеки тест да качвам приложението на PocketPC-то и да се мотам по улиците :)

Благодаря на всички :) Та.. как да си направя карта.. как да намеря такава карта тип в картинка на която са отбелязани координатите на определени точки и са верни? :)

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Мнение от Незнайко1 »

така разказана технологията ще важи в Декартова координатна система и определена резолюция. След петият километър ще си далеч от истината на картата и координатите дето GPS ти сервира.
Ще ти трябва графична среда дето визуализира геореферирани изображения. Прочети малко за георефериране
http://en.wikipedia.org/wiki/Georeference
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

kraskata
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Апр 20, 2010 4:36 pm

Мнение от kraskata »

Незнайко1 написа:така разказана технологията ще важи в Декартова координатна система и определена резолюция. След петият километър ще си далеч от истината на картата и координатите дето GPS ти сервира.
Ще ти трябва графична среда дето визуализира геореферирани изображения. Прочети малко за георефериране
http://en.wikipedia.org/wiki/Georeference
Ами в случая работя в/у малка част и това не е проблем, а и коефицента на картата не е ли еднакъв за всички точки от нея?! (пиксел/метър) като разбира се коефицента се промяна при промяна на мащаба на картата. Нещата ги смятам в UTM координати и след това ги "проектирам" в/у изображението, а не ги изчислявам в/у изображението. Може би не съм обяснил правилно това, което правя. Най общо казано GPS -> UTM -> UTM - т.0 -> Рисуване в/у картата.

Радвам се, че има критики :) Поне да си оправя вижданията за нещата :)

Едит: тук има за това ГЕОРЕФЕРИРАНЕ :) Но интересно ми е с посочените там програми какво и как се генерира :) Явно картата ми е основен проблем :)http://geodesy-bg.net/forum/viewtopic.p ... highlight=

Незнайко1
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Май 12, 2008 5:32 pm

Мнение от Незнайко1 »

Да там е коментиран въпроса но с приложни програми като ARCGIS или RasterDesign, т.е. програмата си има методи за трансформиране на растерните координати демек пиксели в истински координати в проекция.
Първият проблем е така нареченият word файл в него са параметри на афинна трансформация(полиномна от първа степен) има транслация, която си забелязал, има ротация по двете оси (може да имаш ромб и ротацията да го разтегне в квадрат) и мащаби по двете оси т.е. по едната ос пикселите да са по сплеснати отколкото по другата.
Само това е доста сложна задача според мен щото повечето програми приемат за 0 ротационните коефициенти само на ArcGIS съм виждал да приема и други коефициенти. Мисля че е сложно това нещо да се направи среда за визуализиране на геореферирани изображения, по-скоро потърси библиотеки като MapObjects, малко стара но пък е без лицензи, и тя ти предоставя възможност вече като си дръпнеш от Google картата геореферирана картинка да си пасне точно на верните координати и само с GPS боцкаш си точки и да следиш нишка.
Рано е да закъсняваш, късно е да подраняваш.

kraskata
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Апр 20, 2010 4:36 pm

Мнение от kraskata »

Незнайко1 написа:Да там е коментиран въпроса но с приложни програми като ARCGIS или RasterDesign, т.е. програмата си има методи за трансформиране на растерните координати демек пиксели в истински координати в проекция.
Първият проблем е така нареченият word файл в него са параметри на афинна трансформация(полиномна от първа степен) има транслация, която си забелязал, има ротация по двете оси (може да имаш ромб и ротацията да го разтегне в квадрат) и мащаби по двете оси т.е. по едната ос пикселите да са по сплеснати отколкото по другата.
Само това е доста сложна задача според мен щото повечето програми приемат за 0 ротационните коефициенти само на ArcGIS съм виждал да приема и други коефициенти. Мисля че е сложно това нещо да се направи среда за визуализиране на геореферирани изображения, по-скоро потърси библиотеки като MapObjects, малко стара но пък е без лицензи, и тя ти предоставя възможност вече като си дръпнеш от Google картата геореферирана картинка да си пасне точно на верните координати и само с GPS боцкаш си точки и да следиш нишка.
:) Хм ще попитам така? Някой може ли да помогне с карта на София :) Що годе приложима в моят случай без толкова сложните преобразувания :)

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Признавам си, че прехвърлих темата отгоре - отгоре.
Доколкото разбирам, искаш да разработиш приложение, което да визуализира върху някаква подложка (карта) движението на обект в реално време.
Ако е така, можеш да взаимстваш от много, вече разработени програми.
Намери си OziExplorer и разучи какво прави. Ето ти и калибрирана (геореферирана) карта на София за споменатата програма.
http://www.geodesy-bg.net/www/GeoRT/OZISOFIA.rar

kraskata
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Апр 20, 2010 4:36 pm

Мнение от kraskata »

GeoRT написа:Признавам си, че прехвърлих темата отгоре - отгоре.
Доколкото разбирам, искаш да разработиш приложение, което да визуализира върху някаква подложка (карта) движението на обект в реално време.
Ако е така, можеш да взаимстваш от много, вече разработени програми.
Намери си OziExplorer и разучи какво прави. Ето ти и калибрирана (геореферирана) карта на София за споменатата програма.
http://www.geodesy-bg.net/www/GeoRT/OZISOFIA.rar
Най - точно казано това искам да направя :) ОзиЕксполър го разгледах :) Но просто не знам как да направя картата точна :) сега ще погледна файла :)
Обаче.. нещо не мога да сваля картата.. :) Защо ли?

GeoRT
administrator
Мнения: 600
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2007 7:52 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Мнение от GeoRT »

Това е правилния линк: http://www.geodesy-bg.net/GeoRT/OZISOFIA.rar

Публикувай отговор