Относно дъмпинга на геодезическите услуги

на геодезическа тематика.
Пит Питски
Мнения: 9
Регистриран на: Чет Май 27, 2010 3:59 pm

Re: Относно дъмпинга на геодезическите услуги

Мнение от Пит Питски »

...
Последно промяна от Пит Питски на Пон Апр 29, 2013 11:40 am, променено общо 1 път.

Инженера
Мнения: 30
Регистриран на: Чет Апр 21, 2011 7:37 pm

Re: Относно дъмпинга на геодезическите услуги

Мнение от Инженера »

Какъв точно ти е въпроса колега, къде те стяга шапката пък тебе ? Виждаш ми се недоволен, пречи ли ти някой , нещо си направил ли или искаш да направиш ?

Пит Питски
Мнения: 9
Регистриран на: Чет Май 27, 2010 3:59 pm

Re: Относно дъмпинга на геодезическите услуги

Мнение от Пит Питски »

...
Последно промяна от Пит Питски на Пон Апр 29, 2013 11:40 am, променено общо 1 път.

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Re: Относно дъмпинга на геодезическите услуги

Мнение от g_ishkitiev »

Има дъмпинг, защото няма закони. И не само закони, които да регламентират минимални цени. Цените се определят от търсенето, ако има много работа ще има и по-високи цени. Който иска нека да си стои в къщи и да чака висока цена, за да излезе на вън.
Освен това дали някой работи на прекалено ниски или високи цени си оказва влияние в определен момент и един вид по естествен път се наместват цените и фирмите. Като дойде време да се инвестира в нова техника, автомобили, лицензи и т.н.. Но щом някой успява да си плаща лицензите, данъците, да си купува софтуер, техника и т.н. не може да му се сърдите че прави дъмпинг. Не е казано никъде, че геодезията трябва да е супер доходоносна професия (и то по време на криза) и да слагат едни високи минимални цени, за проекти които понякога са съвсем излишни. Мен лично ми става леко съвестно да искам от някой дядо 500лв. за вертикална планировка на някой глупав навес. Само защото е решил да си направи всичко законно и веднага го лепват толкова проектанти и институции, че понякога се плаща почти толкова пари за узаконяване, колкото и разходите за постройката.
Но както и да е.. Според мен проблемите ( и в страната ни като цяло) в геодезията и цените идват от това, че в България си цари една пълна безнаказаност и беззаконие. Всеки който малко от малко е обвързан с властта си прави каквото си иска почти и сметка не му се търси.
Колко много геодезически фирми има с позиции в общините, които печелят поръчки само защото са познати на някой. После съответно дори и да се издънят нещо в работата си сметка не им се търси - "а оставете ги, те са добри момчета от години работим с тях".
Завършваш Геодезия, взимаш лицензите в някакъв период и от там нататък си геодезист/проектант за цял живот. Никой не го интересува дали си запознат с нови наредби, закони , изисквания, софтуер и т.н.
А относно НЕ отнемането на лицензи, това води и до друг проблем. Работата на ишлеме.. Появява се една консултантска фирма, която хал хабер си няма от геодезия обаче има познати по министерствата. Печели големите обществени поръчки, после раздава на полу фалирали фирмички работата. В един момент работят определен брой хора, всеки прави сам за себе си нещо. Къде вярно, къде не обаче те са под шапката на някой намесен във властта и някак си дори и грешни продуктите им вървят.
И така.. проблемите ни са, че няма закони. И целия тертип на работа е наместен към това положение. Просто няма условия за нормална работа. На хората хем им се иска да има закони като в Германия, хем им харесва да има "наши и ваши" и да се ползват с някакви преференции.
Последно промяна от g_ishkitiev на Чет Мар 28, 2013 4:18 pm, променено общо 1 път.

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Re: Относно дъмпинга на геодезическите услуги

Мнение от Rum Tum Tugger »

"Само защото е решил всичко да му е законно..." хич не е малко, иначе към разходите за построяване се прибавят глоба за незаконно строителство и разходи за премахване, като накрая и навес няма да има.

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Re: Относно дъмпинга на геодезическите услуги

Мнение от g_ishkitiev »

Rum Tum Tugger написа:"Само защото е решил всичко да му е законно..." хич не е малко, иначе към разходите за построяване се прибавят глоба за незаконно строителство и разходи за премахване, като накрая и навес няма да има.
Е.. не ти ли се е случвало да правиш вертикални планировки на къщи, които са вече построени ;-)? Аз съм работил в селца, където е масова практика да се започне строежа и ако останат пари се оправят и документите - проекти и т.н.

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Re: Относно дъмпинга на геодезическите услуги

Мнение от Rum Tum Tugger »

Аз нещо не мога да разбера. Според теб строителството може да е незаконно щом е на село и затова ти е неудобно да правиш и взимаш пари за проекти ли?

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Re: Относно дъмпинга на геодезическите услуги

Мнение от g_ishkitiev »

Rum Tum Tugger написа:Аз нещо не мога да разбера. Според теб строителството може да е незаконно щом е на село и затова ти е неудобно да правиш и взимаш пари за проекти ли?
Не ми е неудобно. Даже ми е хубаво, особено когато виждам че оценят труда ми.
Но строителството по селата доста често е незаконно.. Както кмета на Варна примерно може да е крал доказано с милиони и сметка да не му се търси, така и бай Иван от някое малко селце може да си построи един гараж без да го узаконява.. :) Какво да им се сърдим на хората.

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Re: Относно дъмпинга на геодезическите услуги

Мнение от Rum Tum Tugger »

Бай Иван от някое селце може да си построи някой гараж и ако мине тази година ще позабрави малко за узаконяване, поне за един неопределен период от време, докато пак, евентуално, пуснат аванта. Дотогава да гледа той да не ме разсърди, че язък и за труда му и за масрафа му. На второ място, не виждам как ще оценяват труда ти след като дори ти не си убеден от нуждата от него. И не на последно място, понеже стана дума за кмета на Варна, причината да няма виновни е защото уви няма невинни. От мисленето е - защо те така, а ние не така, та нали те са във Варна, а ние на село, кой ще ни търси.

Пит Питски
Мнения: 9
Регистриран на: Чет Май 27, 2010 3:59 pm

Re: Относно дъмпинга на геодезическите услуги

Мнение от Пит Питски »

...
Последно промяна от Пит Питски на Пон Апр 29, 2013 11:38 am, променено общо 1 път.

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Re: Относно дъмпинга на геодезическите услуги

Мнение от g_ishkitiev »

И аз съм съгласен, че КИИП-а и агенцията по кадастър само дърпат пари и почти нищо не инвестират. Айде от АК пускат разни инструкции и други полезни неща от време на време, но КИИП-а нищо не прави освен да събира пари.
Трябва тези институции да започнат някакъв по-сериозен контрол по работата на геодезистите, да се пускат някакви статии с новости и такива неща. И като цяло да се погледне по-сериозно на геодезията. Иначе всеки си прави каквото си знае, много често даже и няма достатъчно квалифицирани хора да го проверят. Къде грешно, къде вярно бумкат се печатите и се бием в гърдите, че сме голяма работа. В същото време от както пуснаха тези RTK GPS, много хора с по-едър бизнес (земеделци примерно), дори не викат геодезисти. Хващат си едно момченце по-грамотно дават му GPS-а и то ходи да си трасира.
На скоро ми разправяха за фирма за недвижими имоти, която си е наела някакъв ел. инженер, купили са му GPS и той ходи да трасира масово земеделски имоти. Не само за конкретната фирма, ами и като геодезическа услуга. Аз за какво плащам лицензи, застраховки и се блъскам да доказвам някакъв стаж ? И даже още не съм ги взел всички защото нямам достатъчно опит по техните изисквания :).
Отдавна си мисля, че ще е много добре примерно от КИИП да правят някакви събирания на местно ниво и да се показват новости в проектирането, да се налагат стандарти.. Един вид да се уеднакви работата на геодезистите. Сега много често папките, които се предават са плод на творческите фантазии на въпросния геодезист. Различни шрифтове, различни таблички, различно съдържание. Щом има печат КИИП значи е ОК.. много им пука какво предават упълномощените от тях специалисти. Важното е вноските да си плащат на време.

П.С. Добре поне, че си имаме списание за геодезия :)).. Те се стараят да пускат новости и интересни новини.

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Re: Относно дъмпинга на геодезическите услуги

Мнение от Rum Tum Tugger »

Питски, не те знам за какво се бориш. Като те гледам, явно уменията са ти точно за въртене на лопатата и правилно те е срам да казваш, че си геодезист. Има един разказ на Елин Пелин, "Андрешко" се казва, та си ми познат образ. Дай да махнем всички закони и всеки да си прави каквото си иска. Като в едно "Факултето", примерно, където няма устройствени планове и никой с никого не се съобразява. Само че се оказва, че това им идва в повече дори на мургавите му обитатели. От лични наблюдения ти го казвам. Оказва се, че държавите с регулации в устройственото планиране са доста по-богати и по-желани от държавите без никакви такива. Защо ли пък е така? Нещо гледам против кадастралната карта си. Тези проблеми при кадастралната карта са трупани с десетилетия. С различни планове "на недеформируема основа" от различни години, които въпреки това сега са толкова деформирани, че не можеш да разбереш какво е било или какво не е било. С действията на какви ли не странични за геодезията лица като нотариуси и съдилища дето са издавали противоречащи си един с друг актове. Как пък всички са чисти като сълза, а само геодезистите са виновни за всички грешки? Все едно преди като се изработваха планове хич, ама хич не се допускаха грешки. Ама позволяваха много нагласьов та всички да са доволни. Казуса на ivan по-нагоре показва колко безконфликтни са всъщност Великите стари планове. Ама то е като в онази приказка - "Той бояджията всичко ще оправи!". И внимавай с лопатата, че язък за младостта ти.

Пит Питски
Мнения: 9
Регистриран на: Чет Май 27, 2010 3:59 pm

Re: Относно дъмпинга на геодезическите услуги

Мнение от Пит Питски »

...
Последно промяна от Пит Питски на Пон Апр 29, 2013 11:37 am, променено общо 1 път.

Rum Tum Tugger
Мнения: 161
Регистриран на: Вто Юни 09, 2009 4:34 pm

Re: Относно дъмпинга на геодезическите услуги

Мнение от Rum Tum Tugger »

И какво сега? Темата е за дъмпинг в цените на геодезическите, услуги, а двама участника ( единия от които революционер-анархист) считат дъмпинга за нещо напълно нормално, щото поне той (революционера) поработвал нещо странично. А после друг ни е виновен, че са ни ниски доходите.

g_ishkitiev
Мнения: 124
Регистриран на: Вто Фев 12, 2008 12:16 pm
Обратна връзка:

Re: Относно дъмпинга на геодезическите услуги

Мнение от g_ishkitiev »

Ами не е приятно, ама си е нормално. Много фирмички са принудени да работят евтино, защото иначе трябва изобщо да не работят. И без това големите фирми обират хубавите обекти. Обществените поръчки пък много често се правят сякаш за някой конкретен. Слагат се едни ненужно високи изисквания.
То който работи на тънки цени не го прави, защото му е хубаво.
Ако има по-сериозен контрол върху материалите, които се предават ще има и по-нормални цени.
Аз докато бях студент работих в една голяма строителна фирма, правих вертикални планировки за 2лв./час :). Плащаха на един друг геодезист с пълна правоспособност само да слага печати и да ме проверява уж. Той минава за 30мин. вечер, слага печатите и много много не гледа. Веднъж му викам - добре бе човек, то е ясно че имам грешки, защо не ги погледнеш по-сериозно. Отговора беше - "не се притеснявай, те проверяващите са наши хора, важното е само папка да има". :). Подложките за проектиране ми ги изпращаха геодезисти, които правят заснемането + 2,3 снимки с фотоапарат. Не знам колко са им плащали, но предполагам че не повече от 200-300лв. за снимката. На мен плащат 10-15лв на ден (аз тогава една ВП я правих по 2-3 дена :D ), на този с печата едва ли са му давали повече от 500-600лв на месец. Като дойде някой по-сериозен празник хвърчат кашончета с подаръци за общините. Даже в една служба си ПОИСКАХА нови столове и купувахме столове за рушвет :D.. Ей така се правят в тази държава. Буташ 10лв. на някой чиновник, той ти каже как да откраднеш 100.
Последно промяна от g_ishkitiev на Нед Мар 31, 2013 1:04 pm, променено общо 2 пъти.

Публикувай отговор